11 Sep

2016-ban Magyarország Ankarai Nagykövetsége szervezésében indult útjára az a kezdeményezés, amely során egy csoport lelkes magyar és török fotós közös élményein, de egyedi látásmódján keresztül mutatta be saját és egymás kultúráját, Ankarát és Budapestet. A Két nemzet – Egy kamera fotókiállítás keretében ezúttal  Isztambul Beyoglu kerületéről és Pécsről készültek fotók, amelyek Pécsett a Cella Septichorában láthatók. A professzionális és amatőr magyar és török fotósok saját, személyes élményeiken keresztül megszűrt fotóikon mutatják be egymás városait: hazai, pécsi művészek jártak Isztambul Beyoglu kerületében (amely Pécs testvérvárosa) és örökítették meg annak szépségeit, török fotósok pedig Pécset és jellegzetes utcáit, épületeit, embereit fotózták saját szemszögükből. Így egyesül a fotókban a két volt európai kultúrfőváros!

 

 

Páva Zsolt, Pécs polgármestere megnyitóbeszédében elmondta, hogy a projekt segít abban, hogy a fotósok szubjektív lencséjén keresztül jobban megismerhessük egymást, és egymás kultúráját. Kiemelte, hogy Isztambul Beyoglu kerületével Pécs közel egy évtizede tart fent értékes együttműködést, a Cella Septichorában látható új kiállítás ezt erősíti. A pécsi és isztambuli városképeket bemutató tárlat újabb kapocs Pécs és az elképesztően gazdag kulturális hagyományokkal bíró Beyoglu között – mondta.

 

 

Ahmet Misbah Demircan, Beyoglu polgármestere hangsúlyozta, hogy a két város nagyon hasonló, sokszínű kulturális múlttal bír, mely eddig is fontos szerepet játszott a testvérvárosi kapcsolat elmélyítésében. Hozzátette: “Megható, Pécsben olyan testvérünkre találtunk, amely ennyire szereti és tiszteli városunk kulturális örökségeit, hagyományait és jelenbeli szépségeit”.

 

 

Beniczkyné Kozlik Erika, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Külföldi Magyar Intézetekért felelős főosztályvezetője elmondta, hogy a sajátos koncepció köré szerveződő pécsi fotókiállítás egy tavalyi kezdeményezésű projekt sikeres folytatása. Míg 2016-ban Budapest és Ankara fotósai és fényképei kapcsolódtak össze a tárlat keretén belül, most Pécs és Beyoglu városait ismerhetjük meg a művészek szemén keresztül. Kiemelte, hogy a képek szépségén kívül a kiállítás értékét emeli az is, hogy a két ország egymás számára idegen polgárait közelebb hozta és hozza egymáshoz.

 

 

Gebauer Hanga fotós, a kiállítás koncepciójának megálmodója a megnyitón elmondta, a bemutatott képeket készítő 14 fotós 14 sajátos, karakteres szemszögből láttatja a két várost, ennek köszönhetően pedig a kiállítást megtekintők a tárlaton egyfajta felfedezőútra indulhatnak Beyoglu és Pécs között. Azok a török vagy magyar fotósok, akik még soha nem jártak Pécsett, képesek a várost úgy fotózni, hogy azzal újat tudjanak mutatni a pécsieknek is – mondta.

 

 

A megnyitó zárásaként Kiss Gábor, Magyarország ankarai nagykövete mondott köszönetet a kiállítás létrehozásában nagy szerepet játszó szervezőknek, művészeknek, cégeknek és vállalkozásoknak, a Török Együttműködési és Koordinációs Ügynökségnek, valamint természetesen Beyoglu és Pécs önkormányzatának.

 

Magyarország ankarai nagykövetségének szervezésében 2016. október 3-án, az ankarai Cagdas Művészeti Központban került sor az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából tervezett programsorozat első eseményére, a Két Nemzet Egy Kamera c. fotókiállításra,  majd március 31-től a Budapesti Tavaszi Fesztivál programjaként a Várkert Bazár adott otthont a képeknek.